piątek, 18 lipca 2008

Black and white

Dzisiejszy zestaw, choć muszę się tu przyznać do małego oszustwa. Kiedy rano sprawdzałam, jaka jest pogoda było pochmurno i wiał chłodny wiatr. Uznałam, że przy takiej pogodzie spokojnie mogę założyć rajstopy i nowe botki. Botki to wina Gerladine Saglio z Paris Vogue, odkąd ją zobaczyłam w tego typu butach, nie zaznałam spokoju, aż jakichś nie kupiłam:-). Ale okazało się, że tak naprawdę jest duszno i dośc gorąco, więc wyszłam z domu bez rajstop i w czarnych balerinach.

Jako że to pierwsza nieśmiała próba opublikowania tu czegoś, proszę o wyrozumiałość:-). Już rozważam przeniesienie się z dalszymi sesjami na podwórko, będzie więcej przestrzeni.

My today's outfit but I must confess there was a little bit of cheating involved. When I checked on the weather this morning, the storm clouds were gathering and the wind was on the chilly side. I thought it might be weather for the tights and booties. I blame Geraldine Saglio from Paris Vogue for my craving for booties;-). She looks so gorgeous in hers.
But it occured to me when the session was still in progress that it is actually getting rather hot. The air is so stiff today. So when I went out, I was sans tights and booties- the latter ones replaced by simpe black flats.

There is a first and a bit insecure attempt to post something here, so please be a bit forgiving;-)
I think I will change the locations for the future sessions.Zbliżenie na wypalany kwasem podkoszulek, prawie przezroczysty. Model popularny w Stanach, u nas takiego jeszcze nie widziałam.

And the close-up of my new burnout tee. They're very popular in the U.S., but I haven't seen them in Poland so far.
Tee- Alternative Apparel ( eBay)
Bandage skirt-thrifted
ankle boots-Evie

3 komentarze:

  1. I want a shirt like yours. Love how it's basic Black & White. CHIC! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Some people think it's just plain boring;-). For a shirt like this try American or Alternative Apparel, those shirts are great!

    OdpowiedzUsuń
  3. Oh and thanks for linking :) I linked ya back lovely!

    OdpowiedzUsuń